Popmuzikolog, publicista a vášnivý audioturista. První články napsal z naštvání do šuplíku a od 1984 mu sem tam něco vydali. V 90. letech byl v Akademii věd, pak šel na 20 let do rozhlasu a od 2019 se do Akademie zase vrátil. Mezitím se oženil, měl děti, díky nim vnoučata a rozvedl se. Mezitím také psal do Gramorevue, Melodie, Opus musicum, Hudební vědy. Dal dohromady sborník o české nové vlně Excentrici v přízemí (1989), sepsal monografii skupiny The Matadors. Beatová aristokracie z Prahy (2007) a 1993-97 pracoval ve výboru Mezinárodní asociace pro výzkum populární hudby. Psal hesla o populární hudbě do všech možných encyklopedií, do Rock & Popu dodával seriály Stručný americký pop zeměpis (1994) a Bigbítové šlápoty (1996-99). Pro Českou televizi byl odborným poradcem dokumentárního cyklu Bigbít (1998-2000), spoluscénaristou seriálu PopStory (2016 a 2020) a natočil díl Odchody a návrat Karla Krautgartnera v rámci Příběhů českého jazzu (2020). Rád spojuje účast na zahraničních konferencích s cestováním s mikrofonem v ruce. Zamiloval si Kapverdské ostrovy. Dokud ho nezlobilo koleno, hrával basketbal (závodně) a fotbálek (rekreačně). Přednáší o populární hudbě na FFMU v Brně (od 2006) a na HAMU v Praze (1995-97 a od 2015).
Všechny články
-
MarZ: Souhra hlasu a trombónu zní z alba #silnouzenou
Když zaslechnete píseň, v jejímž zvuku upoutá souhra ženského zpěvu a hry na trombón, můžete si být jisti, že jde o skupinu MarZ.
-
Kořeny desátého alba Marty Töpferové Sombras sahají do covidové doby
Sombras nese písně plné latinsko-amerických rytmů a zvuků, rozjímají ve španělštině nad životem a osudem, krásou a touhou.
-
Slovensko-norský projekt Building Bridges osciluje mezi avantgardou a folklorem
Unikátní slovensko-norský hudební projekt kombinuje na albu Spev názvuky lidových melodií obou zemí s avantgardními kompozičními přístupy.
-
Léto s Krylem: Po návratu z emigrace hlasitě kritizoval polistopadové poměry i politiky
Karel Kryl chtěl po svém návratu do rodné země v listopadu 1989 nejen zpívat. Nahlas také mluvil o tom, co se mu nelíbilo. Kritizoval „český samet“ i jeho představitele.
-
Léto s Krylem: 80. léta a kritika perestrojkových umělců, sarkasmus, satira a swing
Karel Kryl „vyzpíval“ všechno: trpkost duše, bolest i lásku. Přitom byl podstatnou část své pěvecké kariéry v exilu.
-
Léto s Krylem: V 70. letech byl už v exilu – a prožíval ho těžce
Dar slova, dar jednoduché, avšak působivé melodiky, díky které si jeho skladby lidé pamatují, a v neposlední řadě dar hlasu. To vše se propojuje ve jméně Karel Kryl.
-
Hlasy a kontrabasy v atmosféře severských krajin
Vokalistka Ridina Ahmedová a kontrabasista Petr Tichý se potkávají v různých hudebních formacích takřka od nepaměti. Jejich nejintimnějším projektem je HlaskontraBas.
-
50 let od Pražských jazzových dnů
Před 50 lety proběhl první ročník Pražských jazzových dnů, který do šedi kulturního vzduchoprázdna normalizovaného Československa vnesl nové naděje.
-
To nejlepší z world music 2023
Co zaujalo hudebního publicistu Aleše Opekara z české a zahraniční scény world music? Vydáme se do Aftiky, Turecka, Libanonu, Francie i Čech.
-
Ochutnávka tuzemských novinek: Krajina Ró, Muzikant Králíček, Zabelov Group a Andrea Šulcová
Co nového se odehrává na domácí hudební scéně? Aleš Opekar vybírá v ArtCafé ukázky z nových i připravovaných alb.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »