Digitalizace signálu

23. listopad 2021

ČRo neopouští stávající analogové vysílání, takže přijímače s FM budou funkční i nadále. Jediné, co se od příštího roku změní, bude vypnutí středních vln.

Naše milá Dvojko,

s tím DABem jste nás pořádně "vyšplouchli". Už kdysi v jednom svém e-mailu ohledně nějakého zrušeného pořadu jsem Vám ombudsmanovi připomínala svůj poznatek, že posluchači této stanice jsou především lidé seniorského věku (viz účastnice různých life soutěží a anket), které možná touto svou inovací z velké části ztratíte. V dnešní době masivního zdražování nebude pro důchodce jednoduché koupit si pod stromeček ještě nové rádio. Zlatej dráťák - povzdechne si asi hodně z nás. Přitom právě toto médium znamená pro nás, starouše, únik ze samoty a nezdravého ticha. Máme rádi vaše pořady, v dnešní době citlivě prokládané mluvené slovo hudbou (ten neustále omílaný pop by sice také mohl občas vystřídat folk nebo třeba náladová hudba klavíru Maláska st. apod., vítaná změna byly také pořady cimbálovky ve sklípku), dobrou náladu přinášejí svým vtipným špičkováním i oblíbení moderátoři či moudří sváteční budiči. Také mám na svých třech starších přijímačích jen FM a ještě si hodně rozmyslím, jestli zainvestuji do čtvrtého rádia. Trochu tedy přiopravím to heslo Ranní Dvojky: "Chyťte se za svůj nos", vážení páni rozhlasoví manažeři, tento podraz jste si mohli odpustit, o slibovaný následný "suprposlech" vám nestojíme.

Pane ombudsmane, podepisuji se jen pro Vás a doufám, že na příslušných místech můj i anonymní vzkaz vyřídíte.

S díky a pozdravem

J. P.

________________________________________________________________________

Vážená paní,

děkuji Vám za dopis. Rád bych vysvětlil, že digitalizaci signálu (DAB) dostal Český rozhlas nařízenou usnesením vlády ČR. Zároveň neopouští stávající analogové vysílání, takže přijímače s FM budou samozřejmě funkční i nadále. Jediné, co se od příštího roku změní, bude vypnutí středních vln. Rádií, která by přijímala jen střední vlny, je minimum, mají je dnes už spíše jen sběratelé starých rozhlasových přístrojů. Už desítky let se vyrábějí rádia s možností příjmu jak na středních, tak na velmi krátkých vlnách.

Pokud tedy máte k dispozici rádia s FM (VKV), nic se pro Vás nemění. Pravdou ovšem je, že několik nových stanic Českého rozhlasu vysílá už jen na DAB, protože na VKV se prostě už „nevejdou“. Jsou to stanice Radio Wave, Junior, Jazz, D-Dur, Pohoda, Regina DAB Praha. Všechny ale můžete poslouchat i přes internet nebo v DVB-T, tedy v televizi.

Právě ČRo Pohoda, který začal vysílat 1. října, přináší takové pořady, jaké byste si přála poslouchat. Zkuste si jej naladit třeba na internetu nebo v televizi a posuďte, jestli by se Vám kvůli této stanici nevyplatilo investovat do nákupu digitálního rádia. Ta se dají pořídit zhruba od osmi set korun.

S pozdravem

PhDr. Milan Pokorný, Ph.D., ombudsman Českého rozhlasu

 

Spustit audio