Co dělám v rozhlase:
Pečuji o papírové archivní bohatství Českého rozhlasu, to znamená, že například spravuji a pořádám archivní fondy osobností, které působily v Rozhlase od jeho vzniku, tedy za uplynulých více než sto let. Toto archivní bohatství také zpracovávám do různých rozhlasových pořadů. Dále zajišťuji rešerše a zodpovídám dotazy pro odbornou veřejnost.
V Rozhlase jsem začínal jako editor proudového vysílání na stanici Český rozhlas Plus. Zastával jsem také pozici dramaturga vědecké redakce. Pro stanici Český rozhlas Dvojka píšu již řadu let scénáře k rozhlasovým pořadům. U příležitosti stého výročí Českého rozhlasu jsem spoluorganizoval konferenci „Sto let rozhlasu, sto let zvuku“. Jsem editorem sborníku Svět rozhlasu.
Před rozhlasem:
Vystudoval jsem kulturní historii na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity. Mou specializací je historie 20. století se specializací na baltistiku. Jsem autorem, spoluautorem a editorem mnoha odborných publikací z oblasti moderních dějin. Měl jsem tu čest být několik let šéfredaktorem časopisu Přítomnost. V letech 2010-2016 jsem byl vedoucím oddělení novodobých českých dějin v Národním muzeu v Praze. Jsem proto autorem a spoluautorem několika velkých výstav v Národním muzeu a v Národním památníku na Vítkově. Práce editora Hospodářských novin mě přivedla do Českého rozhlasu.
Ve volném čase:
Čtu knihy, o kterých hovořím ve vysílání Českého rozhlasu Plus v rubrice Kniha dne, v pořadu Knížky Plus nebo na ně píšu recenze. K mým velkým koníčkům patří bojové sporty, dnes již po hříchu jen pasivně.
Všechny články
-
Rozhlasová historie ožívá. Vyšel sborník Svět rozhlasu
Archiv Českého rozhlasu připravil pro zájemce o rozhlasovou historii sto stran zajímavého čtení: pět odborných textů, tři knižní recenze a jeden rozhovor.
-
Vyšlo nové číslo Světa rozhlasu
Stáhněte si elektronickou verzi recenzovaného sborníku Svět rozhlasu pro rok 2024 s podtitulem Sto let rozhlasu, sto let zvuku.
-
Jak žila elita meziválečného Československa? První republika pod drobnohledem Václava Tilleho
Jak hodnotil T. G. Masaryk Jiráskovo dílo, jaký byl tanec Josephine Bakerové a pro koho udělal Miloš Havel speciální dveře do své pracovny? Prozradí deník Václava Tilleho.
-
Chceme slyšet pravdu! 17. listopad v dobovém rozhlasovém vysílání
Při letošním pětatřicátém výročí sametové revoluce si stojí za to připomenout, jak se v těchto zlomových dnech postupně proměňovalo vysílání Československý rozhlasu.
-
RADIOSTOPY. Chceme slyšet pravdu! Listopad 1989 ve vysílání Československého rozhlasu
Čtvrtá epizoda cyklu dokumentů založených na materiálech rozhlasového archivu RADIOSTOPY. Ivan Malý se vrací k listopadu 89, jejiož popis se ve vysílání dramaticky měnil.
-
Lékař Josef Thomayer. Byl hrdý Chod a svou rázovitou povahu si uchoval i v Praze
Josef Thomayer byl nejvýraznější postavou českého lékařství své doby. Byl hrdý Chod a svou rázovitou povahu si uchoval i v Praze. Zemřel 18. října 1927.
-
RADIOSTOPY. Namibie – cesta poslední africké kolonie k nezávislosti
Druhá epizoda z nové řady dokumentů založených na bohatých materiálech rozhlasového archivu RADIOSTOPY nás zavedou až do jižní Afriky.
-
Ivan Malý: Sto let rozhlasu, sto let zvuku – konference ukázala skrytý potenciál rozhlasové historie
U příležitosti sta let od zahájení pravidelného rozhlasového vysílání v českých zemích hostily prostory Národního technického muzea v Praze odbornou konferenci.
-
Ivan Malý: Konference Média a Ukrajina – rozhovor s Josefem Pazderkou
Český rozhlas Plus uspořádal v červnu 2023 konferenci Média a Ukrajina. Společné hodnoty, společná odpovědnost. Více o ní řekl šéfredaktor Plusu Josef Pazderka.
-
Čarodějnický proces v Salemu. Sto padesát obviněných, desítky odsouzených, dvacet popravených
Čarodějnický proces v americkém Salemu byl jedním z mála případů inkvizičního stíhání čarodějnic v Americe. Svou brutalitou si nezadal s čarodějnickými procesy v Evropě.