Kontakty na zaměstnance ČRo

2. říjen 2019

E-mailové adresy na všechny zaměstnance Českého rozhlasu mají jednotný formát jmeno.prijmeni@rozhlas.cz.

Dobrý den, pane ombudsmane.

Nepíšu do rozhlasu poprvé. Ne, nejsem důchodce, který se nudí, ale jaksi nevím jak jinak se občansky projevovat, nota bene, když vy jste přece veřejnoprávní…

Nebudu zde opakovat, s jakými podněty jsem psala dřív. Ne vždy mi – zejména poslední dobou – bylo odpovězeno.

Zajímavé je, že dříve byly zveřejněny emailové adresy na všechny pracovníky – tedy redaktory a šéfredaktory. Pokud jsem se podívala dobře, nyní již nemůže normální člověk reagovat přímo člověku, který něco v rozhlase řekl…

Takže první dotaz: proč již nezveřejňujete emaily na pracovníky rozhlasu?

Druhý dotaz: dnes (21. 8.) v 6:50 (uvádím čas, protože jsme si pochopitelně nezapamatovala jméno redaktorky (nač taky, když jí nemůžu normálně napsat…) ze stanice Plus se v této době dozvídáme o komiksu Trikolora. Redaktorka v rozhovoru uvádí – nebo možná autor – omlouvám, se ale dá se to zjistit ze záznamu, že je to forma, která nesděluje školometsky…

Vím, vymluvíte se na to, že je to situační, že to nemám brát tak vážně, ale věřte, že učiteli, který se celý život snaží (a je nás spousta – možná všichni), abysme se ve škole chovali k dětem lidsky, radostně, učili je co nejvíc hrou, je to plivnutí do tváře.

Možná by mě uspokojil Váš slib, že s redaktorkou nebo autorem Trikolory promluvíte nebo že mi napíší pár slov – reakci na mé "skuhrání" :-)

Už nevím, co ještě dělat, aby si naše společnost učitelů více vážila.

Děkuji za reakci a Váš čas – stručněji to nešlo.

Zdraví

R. V.

____________________________________________________________________

Vážená paní doktorko,

děkuji Vám za dopis s konkrétními podněty. Kontakty na pracovníky Českého rozhlasu opravdu nejsou uváděny důsledně (např. ředitel programu Ondřej Nováček pověřený řízením Dvojky jej uveden má, jiní pracovníci Dvojky nikoli). Není žádný důvod tyto kontakty tajit, o čemž svědčí informace na webové stránce Českého rozhlasu

https://informace.rozhlas.cz/kontakt-7752657

Zde se uvádí jednotný systém e-mailových adres na všechny zaměstnance Českého rozhlasu: jmeno.prijmeni@rozhlas.cz (např. milan.pokorny@rozhlas.cz)

Chápu, že nemáte ráda příznakovost výrazu, v němž je zastoupeno i slovo "škola". Není ale podle mne třeba zlobit se na autora komiksu Trikolora, že daný výraz použil. Jazyk zachovává historické souvislosti, které si často ani neuvědomujeme, ale které jsou otiskem naší společenské paměti. Výraz "školometský" je významově ztotožněn s výrazy "pedantický, puntičkářský, zkostnatělý". To odkazuje k didaktickým metodám mechanického drilování, které dnešní škola neužívá. Jsem z učitelské rodiny, sám dnes učím budoucí pedagogy, ale přiznávám, že by mne nenapadlo vztáhnout tento výraz k situaci dnešního školství a v daném kontextu jej považovat za nevhodný. Vím, že jste jiného názoru, snad se tedy shodneme na jisté míře tolerance vůči jevu, který určitě nebyl užit se snahou poškodit dnešní učitele.

Se srdečným pozdravem

PhDr. Milan Pokorný, Ph.D., ombudsman Českého rozhlasu

Spustit audio