Markéta Ševčíková
externí pracovník
Vede programovou řadu Expedice.
Všechny články
-
Javory na housle, lípy na oltáře, duby na postele a mlýnská kola aneb oblíbené stromy našich předků
Každý národ měl svůj posvátný strom. V jižních krajích byly uctívanými stromy datlová palma, fíkovník, tis nebo cedr, na severu to byl naopak dub či jasan.
-
Starodávné tradice a řemesla: knoflíkáři, řezbáři, výrobci trpaslíků i Velikonoční jízdy!
V severních Čechách a obzvlášť v oblasti mezi Ústím nad Labem a Děčínem by silné stopy tradičního folklóru a lidových tradic asi dnes nikdo nehledal.
-
Kostnice v Sedleci je působivá. Z lidských ostatků jsou v ní vytvořeny různé dekorace a obrazce
Pro někoho temné, ponuré a strašidelné místo, pro jiného připomínka toho, jak pomíjivý je lidský život – to jsou kostnice.
-
Hrobka Harrachů v Horní Branné vypadá jako z jiné planety. Osudové pro jejich rod bylo 17. století
Horní Branná na Jilemnicku je plná překvapení. Málokterá obec u nás se totiž může pochlubit tolika slavnými osobnostmi, které s ní jsou spojeny.
-
Fašanky ve Strání v Bílých Karpatech: šavle, meče a muži v akci
Masopustu se ve Strání v Bílých Karpatech říká fašank a neslaví se průvody masek, ale mužskými tanci s meči. Základ tance, kterému se říká Podšable, je tajuplný.
-
Květiny a vůně v lidových písních
Jaký vztah měli naši prapředkové ke květinám a bylinám? Dokázali plně ocenit pouze jejich užitkové vlastnosti, nebo vnímali už před dávnými staletími i jejich krásu a vůni?
-
Kde se vzaly masopustní masky a proč máme právě o masopustu touhu měnit svou identitu?
Jak masky vznikaly a co skrytě i otevřeně symbolizovaly? A jak je možné, že jedny z nejproslulejších masopustních masek se už 141 let ručně vyrábějí u nás v Zákupech?
-
Masopust na Hlinecku je 15 let na seznamu UNESCO!
Masopustní obchůzky z několika obcí kolem Hlinska v Čechách (Vortová, Hamry, Blatno apod.) byly zapsány na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
-
Únor našich předků: Hromnice, bály a tancovačky
Co dělali naši předkové v únoru a proč to byl jejich nejoblíbenější měsíc? Komu byl původně zasvěcen svátek Hromnic a proč se dodnes používají svíčky-hromničky?
-
Hanáci: Jací jsou a jací byli, co jedli a jak dřív pili?
Nejbohatší oblastí českých zemí byla po staletí Haná, rovinatá oblast střední Moravy, která se rozkládala na území mezi městy Vyškov, Olomouc, Holešov, Prostějov a Litovel.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »