Před vojnou jsem reportérsky přispíval do vysílání Českého rozhlasu Regina a Českého rozhlasu 2 - Praha . Rok 2000 jsem prožil mezi bývalými vojáky v tiskové agentuře AVIS Ministerstva obrany ČR, kde jsem připravoval vojenský rozhlasový pořad "Pohov".
Právě tam vznikl projekt "Hlasy hrdinů", později "Paměť národa" a začal jsem s týmem reportérů objíždět a natáčet příběhy vojenských veteránů z 2. světové války (dnes už natáčíme i další neméně zajímavé skupiny pamětníků). Založili jsme občanské sdružení Post Bellum (z latiny: po válce), které vedu dodnes.
V roce 2001 jsem nastoupil do Českého rozhlasu 7 - Radio Praha, vysílání do zahraničí, jako redaktor. Od roku 2004 do 2006 jsem pracoval jako reportér BBC.
Od roku 2025 spolupracuji s Lucií Korcovou a Adamem Drdou na pořadu Hlasy paměti, se kterým připravuji také dokumentární cyklus Příběhy 20. století.
Všechny články
-
BONUS: Politická blbost. Generála Sedláčka po válce mučili komunisté
„Nedomyslel jsem to. Ti, co to domysleli, utekli. A já blbec jsem tady zůstal,“ vzpomínal Tomáš Sedláček pro Paměť národa na komunistický převrat v únoru 1948.
-
„Svoboda není zaručená.“ Tomáš Sedláček bojoval proti nacistům, komunisté ho odsoudili na doživotí
„Nikdo vám nezaručí, že nevyleze nějaký blbec a nezfanfrní národ,“ říkal Tomáš Sedláček k tomu, že svoboda není jistá.
-
Chybí nám japonská zdvořilost. Naučili jsme se lhát, řekl před smrtí jezuita Armbruster
Ludvík Armbruster vyrůstal v rodině, která do kostela nechodila, přesto se ve dvaadvaceti letech stal řeholníkem a následně i knězem.
-
Nebojovali jsme za připojení k SSSR, ale za Československo. Zradili jste nás! Příběh Ivana Mohority
Československo nás zradilo, tvrdí Rusíni, tedy obyvatelé Podkarpatské Rusi, která byla za první republiky součástí země. „Za připojení Podkarpatska k SSSR jsme nebojovali!“
-
Za vším hledej ženu – i v odboji! Bez nich by se domácí odpor neobešel, přesto zůstávají ve stínu
„Velmi často skutečnou pomoc třeba parašutistům poskytovaly rodiny. Třeba ta Moravcových, které sympatickým, laskavým způsobem vládla Marie,“ připomíná Kroupa.
-
Nacista řval, že ji oběsí a pak pošle do Polska, Židovka se rozesmála. Příběh Doris Grozdanovičové
Drobná stařenka. Krátké vlasy do zrzava. Starší, takový typicky babičkovský pršiplášť. Elegantně, ale nijak luxusně oblečená. Taková byla Doris Grozdanovičová.
-
Drážďany 1945. Ohnivé peklo přineslo smrt, ale i nečekanou záchranu
Tři dny a tři noci hořely Drážďany poté, co spojenecké americké a britské jednotky provedly vzdušný útok na hlavní město Saska mezi 13. až 15. únorem 1945.
-
„Děda si podřezal žíly. Maminka skočila do Labe, když přišli o statek.“ Vzpomínky na kolektivizaci
Skoro čtyři tisíce žáků osmých a devátých tříd se loni zapojilo do novinářského projektu, v rámci něhož zdokumentovali vzpomínky 620 pamětníků.
-
Rozmlátil klubovny svazáků, chtěl ukrást stíhačku, stal se americkým špionem. Život agenta Froydy
Devatenáctiletý Miroslav Froyda v roce 1953 utekl na Západ během obědové pauzy na svazácké brigádě v JZD při žních u Vranova nad Dyjí. Tři týdny se na to připravoval.
-
„Stařenka jak věchýtek chtěla vězně střílet, k čemu prý mají dozorci pistole.“ Příběh Jiřího Pradáče
Když gestapo 23. ledna 1945 provedlo zátah na myslivnu u obce Slavíkov, byl Jiří spolu s dalšími 60 lidmi, převážně lesními dělníky a dřevaři, zatčen.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »