Co dělám v rozhlase:
Od roku 2022 vedu Archiv Českého rozhlasu. Koordinuji řádné uchovávání archivních materiálů a jejich dostupnost jak pro rozhlasové kolegy, tak pro odbornou i širokou veřejnost. Záleží mi také na popularizaci archivního bohatství. Jsem autorem námětu podcastu RozhlaSTO, zabývajícího se rozhlasovou historií na základě archivních materiálů, a její páté epizody Hudba pro soudruha, autorsky a editorsky jsem se také podílel na vzniku stejnojmenné obrazové knihy. Předtím jsem stál u zrodu projektu Auditorium a spolupráce Archivu ČRo s populárně-historickým časopisem Dějiny a současnost. V neposlední řadě zajišťuji spolupráci Archivu s dalšími rozhlasovými útvary a kulturními a vzdělávacími institucemi.
Před nástupem do Archivu ČRo jsem pět let vedl Rešeršní oddělení a knihovnu ČRo.
Odborně jsem se v minulosti zabýval historií očkování v rozhlasovém vysílání (na toto téma vznikla i epizoda podcastu Vinohradská 12). Srdeční záležitostí pro mě byl twitterový účet fiktivního rozhlasáka Jarouše, který jsem vymyslel a spoluvytvářel k 50. výročí událostí roku 1968. Dále jsem se autorsky nebo rešeršně podílel na obsahu několika rozhlasových pořadů a rubrik (Svět ve 20 minutách, ArtCafé, Výběr z médií Radia Wave, podcast Vinohradská 12).
Před rozhlasem:
Vystudoval jsem historii a etnologii na FF UK. Část studií jsem strávil na univerzitě Paris 1 Panthéon-Sorbonne. Odjakživa mě zajímá francouzská historie a společnost, především pak „dějinný zlom“ doby osvícenství a Revoluce.
Ve volném čase:
Baví mě moje rodina. A pak taky sledování kulturního a společenského dění v ČR a ve Francii, čtení knížek, hraní fotbalu a spojování lidí.
Všechny články
-
Lego: Jak se z dřevěných odřezků stalo tuzexové zboží
„Hraj si dobře.“ Jednoduchá rodičovská rada, která na první poslech ničím nevyniká. Ale dánsky se řekne „leg godt“, zkráceně „lego“.
-
„K vrátnici se blíží vojáci. Zbývá nám už jen krátká chvíle.“ Vlny oživují rozhlasové nahrávky
Ponořte se do atmosféry roku 1968 s filmem Vlny a poslechněte si autentické rozhlasové nahrávky z doby okupace.
-
Slyšet film
Pusťte si čtyři rozhlasové nahrávky z Archivu ČRo, které lze porovnávat s filmy 30. – 40. let ze sbírek Národního filmového archivu.
-
Mimo hru. Proč sportovní reportéři na tělovýchovných cvičeních vypadávali z role?
K profesi rozhlasového sportovního reportéra patřilo i pokrývání hromadných strahovských cvičení, které spíš než se sportem měly více společného s politikou.
-
Zpravodajka Šťovíčková byla „poster girl“ socialismu, říká autorka knihy o rozhlasu a politice
Skotská historička Rosamund Johnston v rozhovoru pro pořad Ex libris vysvětluje, jaký byl ve 40. až 60. letech vztah rozhlasových redaktorů, posluchačů a politiků.
-
Ženy v ofsajdu? Reportérkou ve sportovní redakci
Přestože je sportovní rozhlasová sekce dodnes převážně mužskou záležitostí, vždy se v ní objevovala nějaká žena – sportovní novinářka.
-
S mikrofonem za zlatem. Co obnášelo být sportovním reportérem v devadesátkách?
Devadesátá léta patří k vrcholným dobám českého sportu. U všeho důležitého tehdy nechyběli ani reportéři Českého rozhlasu.
-
Bojkot. Sport a rozhlas v dobách, kdy (nejen) o olympiádách rozhodovala politika
Střet mezi Západem a Východem se v 70. a 80. letech přelil ze sféry geopolitiky také do oblasti sportu. Sport byl nástrojem politiky, někdy dokonce i jejím rukojmím.
-
Střídačka. Proč na „Zátopkově“ olympiádě v Helsinkách chyběli sportovní reportéři
Jak se politika 50. let minulého století otiskla do rozhlasového sportovního vysílání? Významně, i když pro to mnoho slyšitelných důkazů v rozhlasovém archivu nemáme.
-
Ring volný! Historie rozhlasové sportovní reportáže se začala psát při boxerském zápase na Letné
Sportovní reportáž. Nesmírně populární fenomén rozhlasového vysílání. Jak vypadal první sportovní přenos a jak se profese sportovního reportéra vyvíjela?
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- následující ›
- poslední »