Placení rozhlasového poplatku

2. září 2021

Pro platbu poplatku není podstatné, zda domácnost, firma, jedinec poslouchá rozhlasové vysílání. Jediným kritériem ze zákona je, zda mají možnost toto vysílání přijímat.

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat: jsme tříčlenná rodina (cizinci) a doteď jsme zde měli přechodný pobyt, od 26. 5. máme trvalý pobyt, Český rozhlas neposloucháme vůbec. Co to pro nás teď znamená?

D. D.

___________________________________________________________________

Vážená paní,

dovolte, abych Vám sdělil informace, které jsem si vyžádal na Oddělení evidence rozhlasových poplatků.

Pro platbu rozhlasového poplatku není podstatné, zda a do jaké míry domácnost, firma, jedinec poslouchá rozhlasové vysílání. Jediným kritériem ze zákona je, zda mají možnost toto vysílání přijímat, tedy zda vlastní rozhlasový přijímač, autorádio, počítač, notebook, ale také třeba televizi, protože i ta dnes nabízí možnost příjmu rozhlasových programů. Pokud tomu tak je, zákon stanoví povinnost přihlásit se k rozhlasovému poplatku (ve výši 45 Kč měsíčně) a platit jej.

Pokud se budete přihlašovat, doporučuji Vám přímou platbu, kterou jednoduše provedete přes webové stránky https://poplatek.rozhlas.cz/, sekce ,,Domácnosti“ -˃ ,,Chci začít platit“.

Se srdečným pozdravem a s díky za pochopení

PhDr. Milan Pokorný, Ph.D., ombudsman Českého rozhlasu

Spustit audio