Podezřelý – obviněný – obžalovaný – odsouzený

24. únor 2025

Pro jednotlivá stádia trestního řízení se pro pachatele užívají rozdílné pojmy.

Vážení z Českého rozhlasu.

Už jsem vám to, myslím, psal opakovaně, ale jste asi nepoučitelní: ve zprávách označíte VRAHA dvou nevinných žen jako PODEZŘELÉHO! Dopadeného pachatele označíte alibisticky jako PODEZŘELÉHO! Odporné… Stupidní…

F. J.

_____________________________________________________________________

Vážený pane,

máte pravdu, v daném případě není o totožnosti pachatele patrně sporu. Nicméně editoři Českého rozhlasu vycházejí z informací orgánů činných v trestním řízení, které se vyjadřují v souladu s trestním řádem. Dovoluji si shrnout to nejpodstatnější.

Pachatel je osoba, která se dopustila trestného činu. Novináři často používají tento pojem, ačkoli pro jednotlivá stádia trestního řízení se pro pachatele užívají rozdílné pojmy.

Osoba, proti níž se vede trestní řízení, je dle vývoje trestního řízení označována jako podezřelý, obviněný, obžalovaný a odsouzený. 

Podezřelý je označení pro osobu, proti níž je vedeno přípravné řízení, a to od okamžiku sdělení podezření až do doby, kdy byl návrh na potrestání podaný státním zástupcem doručen soudu. Pojmem podezřelý je dále označována osoba, která byla policejním orgánem zadržena, ač proti ní dosud nebylo zahájeno trestní stíhání. 

Obviněným se rozumí osoba, proti níž bylo zahájeno trestní stíhání. Rozhodnutím o zahájení trestního stíhání se přípravné řízení dostává do fáze vyšetřování. 

Obžalovaným se stává obviněný okamžikem nařízení hlavního líčení a je jím až do nabytí právní moci odsuzujícího rozsudku či jiného rozhodnutí soudu ve věci samé.

Odsouzeným se rozumí ten, proti němuž byl vydán odsuzující rozsudek, který nabyl právní moci. 

S pozdravem

Milan Pokorný, ombudsman Českého rozhlasu

Spustit audio