Připomínky k ČRo Plus

7. srpen 2020

Veřejnoprávní rozhlas nemá být ani vládní, ani protivládní. Ve svých zprávách podává pravdivé, ověřené, neutrálně formulované informace o událostech.

Dobrý den, 

jsem pravidelný posluchač Rádia Plus a už mne nebaví - s výmluvou na koronavirus - poslouchat mnohé relace 3x během 24 hodin. 

Myslím, že celkové zaměření stanice a redakce je zcela ve stylu AntiBabiš, AntiZeman, AntiPutin, Anti  Čína, Rusko, Maďarsko. Výkony B. Tachecí mne o tom přesvědčují skoro v každé její relaci, kdy i někdy "nutí", aby host přistoupil na její argumenty, a její osobní politické preference jsou příliš zřejmé. Zcela podlézající EU.

A poslední "pecka", když snaživý Th. Kulidakis dne 22. 6. 2020 v Názorech a komentářích cca. v 50.minutě nám předkládá, že Myanmar je dřive Kambodža. NENÍ !!!! --- byla to Burma/Barma. :-D

To by se stávat redaktoru asi nemělo a odpovědnému redaktoru zvlášť. 

Tak snad si redakce z toho něco vezme, protože takto to vnímají posluchači, a ČRo by měl být Objektivní a Nestranný a nikoliv hlásná tribuna jednotlivých politických názorů zaměstnanců ČRo Plus.

Děkuji za vyjádření vedení ČRo Plus. 

J. L.

______________________________________________________________________

Vážený pane,

po domluvě s šéfredaktorem ČRo Plus Petrem Šabatou si dovoluji odpovědět na Váš dopis. Dovolte mi jednu obecnější poznámku. Veřejnoprávní rozhlas není podle mého názoru ani vládní, ani protivládní. Ve svých zprávách podává pravdivé, ověřené, neutrálně formulované informace o událostech. Zde není prostor pro nic hanlivého, ale ani pochvalného. Ve zprávách se věcně konstatuje, co se stalo. Pak je tu publicistika, tedy komentáře, analýzy, rozhovory. Ty jsou opravdu vůči vládnoucí moci často kritické, ale podle mého názoru tu nejde o soustředění na konkrétní osobu. Stejně kritické jako vůči současnému premiérovi byly komentáře například vůči Petru Nečasovi, Mirku Topolánkovi nebo Jiřímu Paroubkovi. Novináři prostě hlídají výkon funkce a upozorňují na problémy. Je na voličích, aby si to přebrali – v demokracii rozhodují oni, a nikdo jiný.

Mohu Vám potvrdit, že kritické ohlasy na některé výkony Barbory Tachecí předávám vedení stanice ČRo Plus, které s paní Tachecí její styl moderování probírá. Tady je opravdu třeba respektovat, že moderátor veřejnoprávního média nemá vyjadřovat vlastní politické preference.

Thomas Kulidakis si je své chyby ve vysílání vědom, bylo to přeřeknutí, které měli odstranit editoři. Taková věc se může stát, je to sice nepříjemné, ale pochopitelné. Sám jsem jako šéfredaktor Týdeníku Rozhlas mnohokrát nevěřil svým očím, když jsem ve vytištěném časopise viděl chyby, jichž si nevšimli čtyři lidé, kteří text četli. Každopádně za chybu se pan Kulidakis šéfredaktorovi Plusu omluvil a tato omluva patří i Vám.

S pozdravem

PhDr. Milan Pokorný, Ph.D., ombudsman Českého rozhlasu