Jaký byl gramofonový průmysl v Čechách a na Moravě? Odpoví výstava v Galerii Vinohradská 12

2. květen 2017

V květnu a červnu 2017 se v Galerii Vinohradská 12 můžete seznámit s vývojem gramofonového průmyslu v Čechách a na Moravě v letech 1890 až 2017 prostřednictvím sbírek Muzea elektrotechniky a médií Národního technického muzea, fondů Gramoarchivu a Knihovny Českého rozhlasu.

Hlavní akcent výstavy je kladen na individuální reprodukční stroje, tedy gramofony a fonografy. Přitažlivou formou přibližuje technologický vývoj média, od nejstarších záznamů do cínové folie, voskových válečků a šelakových desek, přes vinylové singly a dlouhohrající desky, až k deskám s digitálním záznamem. Kurátoři výstavy René Melkus a Jan Hosťák poukazují na současný pozoruhodný návrat klasické analogové gramofonové desky a také na skutečnost, že Česká republika je dnes světová jednička ve výrobě gramofonů a gramodesek.

Pomocníkem prodejce, zprostředkovatelem a často i dobrým rádcem zákazníka byla reklama. Vystavené exponáty jsou tedy doplněny i o soubor plakátů a reklamních tisků.

Výstava proběhne v prostorách Galerie Vinohradská 12 v suterénu historické rozhlasové budovy na pražských Vinohradech od 4. 5. do 30. 6. 2017. Pro veřejnost je otevřeno každý čtvrtek od 12 do 18 hodin. Slavnostní vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 4. května od 17 hodin.

Spustit audio